Nápad použiť kamenný obklad na stenu do kúpeľne nie je žiadnou novinkou. V skutočnosti sa kameň používal na tento účel už odpradávna. Až posledné desaťročia však ukázali výrazný posun od skromného rustikálneho štýlu až k nadčasovému luxusu reprezentovanému leštenými variantmi. A aký kamenný obklad do kúpeľne oslovil vás? Nechajte sa inšpirovať výberom z toho najlepšieho.

Aký kameň je vhodný na obklad do kúpeľne?

Kamenné obklady z bridlice, mramoru či travertínu patria v súčasnosti k najobľúbenejším. Ideálne je, ak je povrch kameňa ošetrený impregnáciou. Tá uzatvorí mikropóry a kapiláry, čo zaručí maximálnu ochranu pred vlhkosťou, vodnou parou a špinou. Pre následnú údržbu postačí už len čistá voda, prípadne zriedený koncentrát špeciálneho čistiaceho prostriedku. Na takto ošetrenom kamennom obklade sa neusadzuje vodný kameň a obklad je odolný voči poškodeniu.

Niečo súčasné a zároveň klasické

Uprednostňujete jednoduchý, minimalistický štýl bez zbytočných ozdôb? Potom určite oceníte hladké plochy z matného travertínu či mramoru alebo mierne vrásčitý kvarcit s jemným kovovým leskom.

Obklad na stenu z travertínu je ideálny na použitie v kúpeľni. Originálny vzhľad tomuto kameňu dodávajú póry, tzv. „kaverny“, ktoré vznikajú pri úniku plynu.

Mramor v kúpeľni vynikne samostatne, ale aj v kombinácii s iným prírodným kameňom. Napriek tomu, že sa jedná o kameň, v kúpeľni nepôsobí chladne. Vyskytuje sa v rôznych odtieňoch a s rôznou hustotou „žilkovania”. Žilky môžu byť jemné alebo výrazné a prispievajú k originalite tohto kameňa. Presne rezané kusy kameňa použité na obklad do kúpeľne umožňujú minimalizovať škáry. To výrazne zabraňuje usadzovaniu špiny a plesne a uľahčuje následnú údržbu.

Rezaný obklad z prírodného kameňa kvarcitu zeleno – sivej farby v matnej povrchovej úprave s takmer rovným povrchom dodá kúpeľni originálny a striedmy vzhľad.

Kúpeľňa vo vidieckom prevedení

Vidiecke kúpeľne sú v postavené na protiklade k modernému dizajnu. Dôležitú úlohu tu zohrávajú prírodné prvky, ako sú kameň či drevo. Kamenný obklad na stenu v rustikálne ladenej kúpeľni sa nesie v znamení naturálnych farieb, hlavne zemitých a tlmených odtieňoch. Povrch kameňa si nevyžaduje žiadne špeciálne opracovanie, ako je napríklad leštenie či brúsenie. Naopak, tu sa naplno uplatní jeho prirodzená krása.

Farby podľa vášho gusta

Kamenné obklady do kúpeľne umožňujú vybrať si zo širokej palety farebných odtieňov. Prírodný kameň existuje v najrôznejších variáciách. Snehobiela, krémová, ružová, zelená či elegantná čierna farba poskytujú pohodlnú možnosť výberu.

Svetlé odtiene, ako je béžová, bledohnedá či zlatistá, sú ideálne na presvetlenie tmavších kúpeľní. Vďaka nim bude priestor pôsobiť vizuálne otvorenejšie a priestrannejšie. Tmavšie farby použité na obklad na stenu zase dodávajú miestnosti elegantný a luxusný ráz. Vďaka tomu sa môžete rozhodnúť pre taký kameň, ktorý sa do vašej kúpeľne hodí najlepšie.

Estetická a funkčná kúpeľňa už nemusí byť len nedosiahnuteľným snom. Vhodne zvolený kamenný obklad na stenu dokáže splniť všetky nároky, ktoré na toto dôležité miesto kladiete. Stačí si len vybrať a váš sen sa môže premeniť na skutočnosť.