Rôznych chemikálií a aerosólov má človek vo svojom okolí dosť. Či už vo forme čistiacich prostriedkov, drogérie alebo kozmetiky. Chémia sa žiaľ nachádza aj v potravinách a v oblečení. Prečo by ste tieto škodliviny, poškodzujúce zdravie a životné prostredie, mali vdychovať aj vo forme osviežovačov vzduchu? Skúste ich vymeniť za omnoho zdravšie a ekologickejšie osviežovače.

Dollarphotoclub_67137539

Voňavý a svieži domov

Jasné, že každý chce mať v byte vôňu a príjemné ovzdušie. Často je potrebné prekryť napríklad zápach z varenia, z domácich zvieratiek a podobne. No spreje a gélové osviežovače môžu spôsobovať alergie a dokonca aj astmu. Preto ich skúste nahradiť nasledujúcimi prirodzenejšími prostriedkami.

  • Izbové kvety. K „čističom vzduchu“ patrí rastlina Aloe vera. Aj keď Vám vzduch nerozvonia, funguje ako akýsi filter toxínov. Vzduch v miestnosti bude teda zdravší a čistejší. Na jeho rozvoňanie potom postačí kytica kvetov. Z rovnakých dôvodov sa odporúča mať v miestnosti gardénie alebo jazmín.
  • Sušené kvety. V každej miestnosti Vášho bytu by nemali chýbať sušené kvety – tzv. potpourri. Je to zmes sušených kvetov, vonných lístkov, prípadne aj šišiek zo stromov, ktorá okrem dekoratívnej funkcie slúži aj na rozvoňanie vzduchu v miestnosti. Umiestňujte ich najmä v blízkosti vykurovacích telies. Tak sa ich vôňa rýchlejšie šíri.
  • Ideálnymi bylinami na osvieženie vzduchu sú rozmarín, tymián a dokonca aj bobkové listy. Vysušené ich zviažte do kytíc a zaveste v miestnosti.
  • Vonná soľ. Na osvieženie vzduchu perfektne poslúži aj klasická kúpeľová soľ. Nasypte trošku do dekoratívnej misky a v blízkosti zapáľte sviečku. Príjemná vôňa sa bude pomaly uvoľňovať.
  • Ten sa na odstránenie zápachu používa odjakživa. Pridajte do nádobky s octom napríklad kúsky pomaranča.
  • Pomaranč a klinčeky. Do čerstvého pomaranča napichajte sušené klinčeky. Uvidíte, ako krásne sa miestnosť rozvonia. Neváhajte si v pomarančovej kôre vyskladať z klinčekov ozdobné tvary. Okrem osviežovača budete mať aj peknú dekoráciu.
  • Sušené ovocie a kôra. Šupky alebo sušené plátky citrusového ovocia dajte do misky a pridajte tyčinky škorice. Získate nádhernú citrusovo-škoricovú vôňu.

Vdychovať vôňu kvetov alebo sušeného ovocia je určite omnoho príjemnejšie, ako neustála vôňa chemických osviežovačov. Takéto prírodné osviežovače Vám navyše nespôsobia bolesti hlavy, či alergické reakcie.

 

 

FOTO:  © Comugnero Silvana / Dollar Photo Club

 

Facebook Comments

Post a comment