Beh je v súčasnosti veľmi obľúbený. Niet divu. Veď je to šport, ktorý sa dá robiť v podstate kdekoľvek a kedykoľvek. Nie je k nemu potrebné žiadne drahé alebo špeciálne náčinie. Ak teda nerátame kvalitné tenisky. A navyše, behať sa dá v skupine, vo dvojici, osamote… Práve ak beháte osamote, mali by ste dbať o svoju bezpečnosť – obzvlášť ak ste žena.

Dodržiavajte zásady bezpečnosti

Vraví sa, že ľudia ktorí behajú, sú šťastnejší. Cítia sa lepšie fyzicky, aj psychicky. No ak to tak má byť, treba behať bezpečne! Dodržiavate tieto bezpečnostné zásady?

  • Meňte trasu a čas behania. Možno si myslíte, že Vám sa nemôže nič stať. A že Vaše mesto, či obec je bezpečná. Skutočne? Ak beháte osamote, pravidelne po tej istej trase a v tom istom čase, ľahko sa môžete stať terčom útočníkov. Potenciálny páchateľ si môže odsledovať čas a miesto počas tréningu, kedy budete úplne osamote a nebude Vám mať kto pomôcť. Svoju trasu radšej z času na čas zmeňte.
  • Noste čosi pre svoju obranu. Slzný sprej do očí, maličký vreckový nožík alebo trebárs aj píšťalku, s ktorou si budete môcť privolať pomoc. Chráňte sa, najmä ak beháte večer alebo skoro ráno!
  • Žiarivé oblečenie, prípadne reflexné prvky. Nemali by Vám určite chýbať. Nech je Vás pri behu vidieť a nech si Vás všimnú motoristi, aj cyklisti.
  • Vezmite si aj telefón. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Či už napadnutie, zranenie alebo nehoda. Vďaka mobilu si budete môcť okamžite privolať pomoc.
  • Nezabúdajte na pár drobných vo vrecku. Najmä pri behu na dlhšie trate. Čo ak Vás premôže únava a nebudete sa vládať vrátiť? Jednoducho si zavoláte taxík.
  • Odložte šperky. Na beh sa vôbec nehodia. Nielenže zavadzajú, no navyše môžu pútať pozornosť zlodejov. A to iste nechcete, ak beháte osamote napríklad v parku.
  • Vyhnite sa premávke. Snažte sa vyberať si trate s menej hustou premávkou. Ak už musíte prekonať takýto úsek, nebežte v smere premávky, ale oproti autám.
  • Nenoste počas behu slúchadlá. Mnohí veľmi radi behajú za tónov obľúbenej hudby. No nie je to veľmi bezpečné. Ak máte v ušiach slúchadlá a hudbu pustenú príliš nahlas, ste v ohrození. Nemusíte totiž počuť blížiace sa nebezpečenstvo, a to či už v podobe útočníka, automobilu alebo zvieraťa. Ak už hudbu musíte mať, dajte si ju potichu a použite slúchadlo len do jedného ucha.

 

Zdajú sa Vám tieto bezpečnostné opatrenia pri behu prehnané? Tak vedzte, že počet prepadov žien z roka na rok stúpa. Urobte teda všetko pre to, aby Vám záľuba v behu prinášala len radosť a pozitívne zážitky.

 

FOTO:  © BillionPhotos.com / Dollar Photo Club

 

 

Facebook Comments

Post a comment