Snehové reťaze sú známe predovšetkým svojím využitím počas zimných mesiacov, kedy zvyšujú priľnavosť vozidla na zľadovatených a zasnežených cestách. Mimo zimnej sezóny sa vám môžu javiť ako nepotrebná súčasť výbavy. Napriek tomu existujú situácie, kedy sú snehové reťaze užitočné aj v iných ročných obdobiach. Kde všade sa reťaze využívajú mimo zimnej sezóny?

Poľnohospodári vozia reťaze vo vozidle po celý rok

Myslíte si, že podobne ako letné pneumatiky v lete a zimné v zime majú využitie aj snehové reťaze len v danej sezóne? Nie je to pravda, pretože reťaze zvyšujú trakciu kolies nielen na snehovej pokrývke. Práve snehová pokrývka je faktorom, ktorý robí z reťazí takmer povinnú výbavu počas jazdenie v horách. Avšak poľnohospodári a často aj stavbári vozia snehové reťaze vo vozidle počas celého roka.

Snehové reťaze nachádzajú svoje uplatnenie v poľnohospodárstve a stavebníctve, kde sa často používajú na zvýšenie trakcie kolies traktorov a ťažkej techniky v náročných terénoch ako sú blato, štrk alebo piesok. Tieto podmienky môžu byť rovnako náročné ako zasnežené cesty, a preto je využitie reťazí v uvedených prípadoch nutné. S reťazami sa traktory dostanú z jamy plnej bahna a stavbári prejdú po nespevnenej štrkovej ceste.

Kde sa to kĺže, tam zoberte snehové reťaze

Ak patríte medzi nadšencov poľovníctva, aj vy by ste mali voziť reťaze v automobile. Nespoliehajte sa na to, že terénne vozidlá s pohonom na všetkých štyroch kolesách zvládnu všetky terénne podmienky. Klzké lesné cesty sa pre vás môžu stať pascou. Znížená priľnavosť kolies vedie k zapadnutiu či dokonca k strate kontroly nad vozidlom. V takýchto prípadoch môžu snehové reťaze poskytnúť lepšiu trakciu a zvýšiť bezpečnosť jazdy. Skúsení lovci snehové reťaze vlastnia dokonca aj v prípade, keď jazdia do hôr na štvorkolke. V prípade, že vozidlo uviazne v blate alebo na inom klzkom povrchu, môžu snehové reťaze pomôcť vozidlu dostať sa z náročnej situácie. Je to rýchle a efektívne riešenie, ktoré vodičovi ušetrí čas a peniaze za odtiahnutie vozidla.

Upozornenia na záver

Je dôležité poznamenať, že na Slovensku nie je používanie snehových reťazí mimo zimnej sezóny zakázané, avšak je potrebné dodržiavať pravidlá cestnej premávky a neohrozovať ostatných účastníkov cestnej premávky a neničiť vozovku.

Pred použitím snehových reťazí si vždy prečítajte návod na obsluhu. Snehové reťaze namontujte len na hnacie kolesá. Nepoužívajte snehové reťaze na asfalte, pretože by ste mohli poškodiť reťaze, disky, cestu i kolesá, čo dokázali aj testy pneumatík. S namontovanými reťazami jazdite opatrne. Po použití snehové reťaze očistite a vysušte.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

Facebook Comments

Comments are closed.