Existuje množstvo notebookov vyrobených na základe požiadaviek seniorov, ktorých hlavnou preferenciou je predovšetkým jednoduchosť používania. Nájsť notebook, ktorý je jednoduchý na použitie, no zároveň ponúka pre užívateľov pokročilé funkcie, ktoré budú spĺňať to, čo sa od nich očakáva, môže byť mierne komplikované, ale nemožné. Aby ste našli perfektný notebook pre starnúcu populáciu, treba sa riadiť podľa nasledujúcich pravidiel, vďaka čomu to zvládnete hravo aj vy.

Prehľadná obrazovka

Prioritou číslo jeden je výber notebooku, ktorý disponuje veľkou obrazovkou, a to aspoň 15 palcov a viac. Väčšia obrazovka je pre staršiu generáciu použiteľnejšia i prehľadnejšia, aj keď v tomto prípade treba dodať, že notebook je ťažšie prenosný, keďže väčšia obrazovka automaticky predstavuje aj väčšiu váhu.

Správna ergonómia počítaču i stoličky

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je ergonomické nastavenie a príslušenstvo. Ak senior plánuje používať notebook pri stole, uistite sa, že je k dispozícii pohodlná stolička, bezkáblová myš a veľká tlačidlová klávesnica. Dotykový panel na mnohých notebookoch, resp. tabletoch je stále veľmi chúlostivou záležitosťou a môže sa ukázať ako problematický pre staršieho používateľa, najmä ak sa mu trasú ruky.

Akú pamäť RAM mám zvoliť?

Výhodou je, že seniorom stačia zväčša notebooky určené na bežné používanie, avšak treba si uvedomiť, že nie sú najlepšou voľbou pre náročnejšie aplikácie ako sú online hry, úpravy videa a ďalšie aplikácie, ktoré si vyžadujú rýchle grafické spracovanie. V tomto prípade by bolo nutné, aby bola pamäť RAM aspoň 2 až 4GB, a aby bol chod notebooku plynulý a bezproblémový.

Repasovaný notebook? Jednoznačne áno!

Nájdenie správneho počítača zahŕňa aj premýšľanie o tom, aký operačný systém zvoliť. Ak pomáhate seniorovi pri výbere nového notebooku, zistite, aké programy či balíčky bude pre svoju prácu potrebovať. Vhodnou voľbou sú tiež repasované notebooky či repasované PC, keďže vybrať si môžete z výkonných, značkových a cenovo prijateľných notebookov, ktoré splnia očakávania aj náročnejších užívateľov.