Rozhodnutie presťahovať sa do zahraničia človeka určite stojí mnoho sebazaprenia. Musí sa rozlúčiť so svojou rodinou, ktorú dlho neuvidí. Odísť zo známeho prostredia a zo svojej zóny komfortu. Niektorí to môžu považovať za veľké negatívum, kvôli ktorému sa na život v zahraničí ani neodhodlajú. Iní to zas považujú za výzvu, ktorú s nadšením prijmú. A život v zahraničí ich navždy zmení… Aj Vy ste sa rozhodli presťahovať za hranice Slovenska? Určite sa nevrátite rovnaký, ako keď ste odchádzali.

Naučíte sa jazyk

Len málokto žije v zahraničí bez toho, aby pochytil aspoň základy jazyka tamojšej krajiny. Pretože zhovárať sa s cudzincami je ten najlepší spôsob, ako sa cudzí jazyk naučiť. Preto ak budete žiť v zahraničí, určite sa nezdržiavajte výlučne v komunite Slovákov. Nadväzujte známosti s domácimi a trénujte si jazyk. Takáto skúsenosť Vám môže veľmi pomôcť v prípade, že sa vrátite domov a budete si hľadať novú prácu. A to najmä vtedy, ak sa naučíte menej bežnú reč.

Budete samostatnejší

Nebudete mať totiž poruke priateľov a známych, ktorým môžete zavolať v prípade núdze. Máte doma kamaráta, ktorý Vám ochotne príde pomôcť s pokazeným autom? Alebo člena rodiny, ktorý Vám dokáže pomôcť s „vybavovačkami“ na úrade? No v zahraničí sa naučíte všetko zvládať bez pomoci. Nemáte tu totiž ani rodičov, ktorí by Vás vodili za ručičku. A to je určite pozitívum!

Začnete si vážiť svoj domov

My Slováci sme typickí „hundroši“. Je síce pravda, že pokiaľ ide o sociálne istoty a životnú úroveň, nie je to tu jednoduché. No Slovensko je naozaj nádherné. A až v zahraničí si mnohí Slováci uvedomia, čo doma skutočne majú. Preto sa po návrate budete doma cítiť omnoho lepšie. A začnete si svoj domov skutočne vážiť a milovať ho.

Dostanete novú šancu

Ak máte pocit, že neviete ako ďalej, práve zahraničie je šanca na nový život. A po návrate domov dostanete opäť novú šancu. Všetky staré hriechy sú dávno zabudnuté a môžete začať s novými skúsenosťami a s novým štítom.

A ak sa Vám v zahraničí náhodou nezadarí? Nevadí! Aspoň budete môcť povedať, že ste sa o to pokúsili. Je to omnoho lepšie ako celý život premýšľať nad tým, aké by to v zahraničí mohlo byť! A takto získané skúsenosti Vám už nikto nikdy nevezme. Ako Vás teda zmení život v zahraničí? Určite v tom najpozitívnejšom zmysle.

 

FOTO:  © ashatuvango / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Post a comment