Cyklistika je jedným z najviac obľúbených športov v našich končinách. Dokonca naši cyklisti patria k najlepším na celom svete. Nemusíte byť práve majstrom v cyklistike, možno vám len stačí radosť z pohybu. V každom prípade potrebujete na svoje hobby klasický bicykel a hodiť sa vám bude aj stacionárny pre tréning v pohodlí domova.
Stacionárne bicykle sú vhodné pre každého
Pekné počasie umožňuje venovať sa cyklistike celej rodine v prírode na čerstvom vzduchu. Detský bicykel a bicykel pre dospelých je súčasťou skoro každej slovenskej domácnosti. V prípade nepriaznivého počasia a počas zimy môžete jazdu na klasickom bicykli nahradiť tréningom na stacionárnom bicykli. Pri jeho kúpe si dobre premyslite kto z členov vašej rodiny bude tento bicykel využívať. Dôležité pri výbere sú výška a váha cyklistu. Pre skúsených športovcov sú vhodné modely s variabilitou zaťaženia. Pre seniorov sú určené horizontálne bicykle s opierkou na chrbát. Pre dámy túžiace po štíhlej línii sú k dispozícii modely s meraním tepu alebo spálených kalórií.
Kvalitné materiály a spracovanie
Kvalitný stacionárny bicykel by mal byť vyrobený z pevných materiálov. Oceľová nosná konštrukcia je v tomto prípade viac ako žiadaná. Pre pohodlné športovanie si vyberte vhodné tvarovanie a čalúnenie sedadla. Najpohodlnejšie sedadlá sú gélové potiahnuté kožou. Riadidlá aj sedadlo by sa mali dať polohovať.
Nosnosť a rozmery
Nezabúdajte na nosnosť stacionárneho bicykla. Voľte vyššiu pre dlhšiu životnosť. K váhe jazdca radšej prirátajte zopár kilogramov, aby ste sa vyhli rýchlemu opotrebovaniu a nepríjemným zvukom vŕzgania. Čím väčší bude rám bicykla, tým kvalitnejší bude aj stroj. Menšie bicykle sú vhodné len pre nízkych ľudí. Hmotnosť stacionárneho bicykla ovplyvňuje aj jeho stabilitu.
Zotrvačník a hlučnosť
Jednou z najdôležitejších častí stacionárneho bicykla je zotrvačník. Ide o oceľový kotúč, ktorý vám zabezpečuje plynulosť a kvalitu jazdy. Platí pravidlo priamej úmery. Čím je zotrvačník ťažší, tým väčší odpor pri bicyklovaní dosiahnete. Hmotnosť zotrvačníka sa pohybuje od 3 až do 9 kilogramov. Znepríjemniť tréning vám môže hlučnosť bicykla. Zistite si preto pri kúpe aj tento údaj. Nejde len o hluk pri jazdení, ale aj pri brzdení. V prípade, že si neviete s výberom vhodného stacionárneho bicykla poradiť, obráťte sa na odborníkov v internetovom obchode inSPORTline.
Doplnkové funkcie
Počítač zabudovaný do stacionárnych bicyklov vám pomôže so správnym nastavením záťaže a voľbou tréningových programov. Meranie najazdenej vzdialenosti a rýchlosti vám umožňujú prehľad o vašich pokrokoch. Merač kalórií ocenia hlavne dámy, ktoré zhadzujú kilogramy. Meranie činnosti srdca vám pomôže s voľbou intenzity cvičenia. Novšie modely bicyklov môžete prepojiť so svojim tabletom alebo mobilom a sledovať svoje tréningy pomocou rôznych aplikácií.
Facebook Comments