V oblasti osvetlenia rodinného domu väčšina ľudí myslí len na interiérové svietenie a na to exteriérové akosi zabudne. Takýto prístup je na škodu z estetického i praktického hľadiska. Neosvetliť exteriér znamená, že po zotmení nedokážete plne využívať vonkajšie priestory. Zároveň je neosvetlené okolie domu lákadlom pre zlodejov. Nehovoriac o tom, že váš príchod domov po zotmení môže skončiť zranením, pretože stúpite na obrubník alebo náradie zabudnuté na prístupovej ceste.

Oáza pokoja a relaxu i po zotmení

Trendom súčasnosti sú terasy, ktoré je možné prekryť viacerými spôsobmi. Niekto uprednostní pevné zastrešenie alebo markízy. Rozumní ľudia investujú do bioklimatickej pergoly, ktorá im umožní využívať posedenie na terase počas celého roka. Aby ste po zotmení nemuseli zapaľovať sviečky alebo sa uchýliť do vnútra, myslite pri návrhu záhrady a terasy na osvetlenie. Vďaka dômyselnému svieteniu ako sú napríklad ledkové svietidlá získate dodatočný priestor, ktorý pre vás bude oázou relaxu a pokoja.

Dá sa to s elektrinou i bez

V prípade, že z nejakého dôvodu nie je možné na terasu zaviesť elektrinu, môžete využiť solárne napájanie svietidiel. Solárne svietidlá je možné v súčasnosti zakúpiť v rôznorodom prevedení od lampášov, cez klasické lampy na stenu po malé bodovky zabudované do chodníka. Skvelou ideou sú LED pásiky, ktoré je možné napájať z batérie. Pomocou LED pásov osvetlíte i miesta, kde by sa iné svietidlo nedostalo. LED pásiky sa často využívajú aj na osvetlenie bazénu či dekoratívneho záhona. Ak elektrinu na terase máte, využite na osvetlenie svietidlá rovnaké ako v interiéri – lustre, stojace a nástenné lampy. Odporúčame vám kliknúť na stránky e-shopu ledprodukt.sk a vybrať si z ich širokej ponuky svietidiel.

Dokonalá, farebná záhrada

Okrem LED pásov je možné v nekrytých priestoroch svietiť aj iným spôsobom. Veľmi populárne sa stávajú LED reflektory. Umiestniť sa dajú takmer kdekoľvek, pretože podobne ako LED pásy sa vyrábajú s vysokým IP krytím – odolajú vlhkosti, prachu i slnečnému žiareniu.

Bezpečná prístupová cesta

Na prístupovú cestu vedúcu ku garáži alebo vchodovým dverám umiestnite zápustné svietidlá a solárne lampáše. Nad garážovými dverami sa skvele vynímajú podhľadové svietidlá aktivované pohybovým senzorom. Menšie detaily ako poštovú schránku či zvonček opäť osvieťte LED pásikmi.