Aj keď si to neuvedomujeme, za chvíľu sú tu Vianoce a po nich šibeničné termíny odovzdávania daňových priznaní. Odovzdávate daňové priznanie prvý krát? Alebo ani neviete, či máte povinnosť ho poslať? V dnešnom článku sa na to spoločne pozrieme.

Živnostník

Ak ste živnostník, vašou hlavnou úlohou je podať si bezodkladne daňové priznanie. Ak vaše príjmy dosiahly viac, ako je vládou stanovený limit pre daný rok, musíte začať odvádzať aj sociálne poistenie. Kvôli tomu je nutné, aby ste si podali daňové o 3 mesiace neskôr a aj povinnosť platiť vám vznikne až o 3 mesiace neskôr.

S.R.O.

Každá S.R.O-čka je rovnako povinná podať si daňové priznanie. Pri spravovaní vašich daní však budete potrebovať pomoc od skúsenej účtovníčky, najmä v prípade, že zamestnávate viac ľudí a máte väčšie množstvo faktúr a zmlúv. Možno by sa vám hodili aj znalosti podvojného účtovníctva.

Vysokoškolský študent

Všetci vysokoškolskí študenti, ktorí čo i len pár dní pracovali alebo mali pár dní otvorenú živnosť, by si mali (alebo musia) podať daňové priznanie. Najmä pri práci je pravdepodobné, že vám zamestnávateľ strhával daň, ktorú by vám mal štát vrátiť. Nenechajte ju prepadnúť v jeho prospech.

Brigádnik

Brigádnikom, ktorí nezarobia štátom stanovenú maximálnu výšku ročného príjmu, štát musí vrátiť daň. Teda v prípade, že si o to požiadajú prostredníctvom daňového priznania. Rádovo ide ročne aj o stovky eur, ktoré by inak skončili zbytočne v rukách našich vládcov.

Nezamestnaní

Ste nezamestnaní a nie ste ani evidovaní na úrade práce? Chvíľu ste podnikali, brigádovali a pracovali? Dúfame, že za vás niekto platí odvody, bez ktorých sa inak stávate neplatičmi, no preventívne zvážte aj možnosť podania daňového priznania, aby vás niekto nemohol napadnúť z nepriznania niektorých príjmov.