Strávite toto leto v slovenských horách? Odporúčame vám kúpiť pre celú rodinu turistické topánky. Investícia do tohto typu obuvi sa vám vyplatí. Nielenže budete chodiť ako po obláčiku, ale tiež získate istotu, že vás v horách neprekvapí počasie a ani terén. Ktoré zásadné fakty sú smerodajné ako dôvod pre kúpu kvalitnej turistickej obuvi?

1. Ochrana proti zraneniu chodidiel

Turistické topánky sú pevnejšie ako iné typy obuvi. Sú ušité tak, aby vydržali prepichnutie, prerezanie a odretie. Keď chcete mať istotu, že vaše chodidlá nezraní kameň alebo vetvička, kúpte si obuv koženú. Koža v spojení s viacvrstvovým prešívaním sú zárukou, že ani neprehľadný terén nebude prekážkou. Zo spodnej časti sú chodidlá chránené viacerými vrstvami podošvy a ergonomickou stielkou.

2. Ochrana proti vyvrtnutiu členka

Topánky na túry sa predávajú s rôzne vysokým strihom. Sú zadelené do kategórií podľa toho, do akého terénu sa na túru vyberiete. V teniskách často dochádza k vyvrtnutiu členka. Toto riziko turistická obuv eliminuje. Okrem strihu sa o pevnosť nohy v obuvi stará zapínanie. Šnúrky vedú od prstov až po okraj topánky.

3. Ochrana proti pošmyknutiu

Pošmyknutie v horách môže nastať z rôznych príčin. Najčastejšie sa turisti pošmyknú na okrajoch chodníkov, kde sa uvoľnia kamienky alebo pôda. Rizikom je tiež vlhký terén alebo lístie, pod ktorým sa nachádza voda. Šmykľavé sú taktiež skaly. Na týchto miestach sa turistická obuv postará o trakciu. Gumová podošva členená do zón odvedie vodu a priľne aj k tomu najviac vlhkému terénu.

4. Ochrana proti únave nôh

Počas dlhšej túry môžete kvôli nesprávnej obuvi rýchlo prísť o sily. Nohy sú namáhané otrasmi a stúpaním či klesaním. Turistické topánky dobre odpružia. Kĺby nie sú namáhané a nezačnú váš bolieť kolená alebo bedrá. Celé vnútro topánky sa perfektne prispôsobí tvaru chodidla, nikde vás nič nebude tlačiť či omínať.

5. Bonus navyše – vzhľad

Hlavne dámy si potrpia na dizajn topánok. Dámska turistická obuv je vzhľadovo atraktívna. Je prispôsobená módnym trendom vo farebnosti. Kontrastné farby alebo pekné šnúrky dodávajú topánkam zaujímavý vzhľad. Nemusíte sa obávať robustnosti, turistická obuv na nohách vyzerá rovnako dobre ako tenisky.