Čo očakávate od strešného boxu? Veľkú kapacitu? Pekný dizajn? Alebo praktickosť a funkčnosť? Vami vybraný box na strechu môže mať všetky uvedené vlastnosti. Stačí, aby ste vyberali s rozumom a riadili sa našimi tipmi.

1. Strešný box na batožinu

Aký box vybrať, keď hľadáte úložný priestor pre batožinu, prípadne pre kočík alebo detský surf? V tomto prípade odporúčame kúpiť box širší a nižší. Tieto boxy sa veľmi podobajú na autostany.

2. Strešný box na športové náradie

Po namontovaní širokého boxu na strechu auta vám nezostane veľa miesta na upevnenie iného príslušenstva. Naopak úzky box prináša výhodu v tom, že sa vedľa neho zmestí napríklad nosič bicyklov alebo paddleboard. Užšie boxy sú zároveň ideálne na prevážanie snowboardov a lyží.

3. Odolný strešný box

Keď kúpiť box, tak poriadny. Ak sa ulakomíte a budete šetriť na nesprávnom mieste, v závere prerobíte. Strešné boxy vyrobené z polystyrénu alebo polyetylénu vám síce z peňaženky vytiahnu menej peňazí, ale tiež menej vydržia. Veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu i voči slnečnému žiareniu sú boxy vyrobené z ABS plastu.

4. Praktický strešný box

Pozorne si všímajte tiež to, ako sa box otvára. Porovnať môžeme otváranie boxu a stanu na auto. Stan na auto sa dá otvoriť len uvoľnením západky, no tiež prácnejšie vytiahnutím schodíkov. U strešného boxu dajte prednosť takému, ktorý sa otvára do strán. Rýchlejšie sa vám podarí všetky kufre uložiť a upevniť do systému popruhov.

5. Upevnenie strešného boxu

V prípade, že box budete využívať častejšie, kúpte taký, ktorý sa na strešný nosič pripevňuje pomocou T-drážok. Uchytenie na nosič bude oveľa rýchlejšie ako u strešného boxu so systémom U-drážok.

6. Kapacita strešného boxu

Koľko vecí budete v boxe reálne prevážať? Nekupujte príliš veľký box. Zbytočne preťažíte strechu či pneumatiky. Zlatou strednou cestou sú strešné boxy s kapacitou okolo 40 kg.

7. Šetrný strešný box

Naviažeme na bod 6. Čím menší a ľahší box bude, tým menej sa jeho prítomnosť prejaví na spotrebe. Dôležitý je i tvar boxu. Aerodynamický dizajn vplýva na spaľovanie menej. Spotrebu ovplyvníte tiež tak, že budete jazdiť pomalšie.

Strešný box (také nazývaný aj striedacia krabica alebo dachbox) je praktický doplnok pre vozidlo, ktorý umožňuje zvýšiť úložný priestor na streche automobilu. Môže byť veľmi užitočný pri cestách na dovolenku, outdoorových aktivitách alebo pri preprave väčších predmetov, ktoré nezmestia do interiéru vozidla.

Pri výbere strešného boxu pre Opel Astra je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

  1. Veľkosť a kapacita: Strešné boxy sú dostupné v rôznych veľkostiach a kapacitách. Zvolte taký, ktorý sa zmestí na strechu vášho modelu Opel Astra a ponúka dostatočný úložný priestor pre vaše potreby.
  2. Typ uchytenia: Strešné boxy sa môžu upevňovať rôznymi spôsobmi, napríklad pomocou upevňovacích lišt, systému na rýchlu montáž alebo pomocou upevňovacích háčikov. Uistite sa, že box je kompatibilný s bežnými uchyteniami pre váš model Opel Astra.
  3. Prístup: Niektoré strešné boxy majú možnosť otvárania z oboch strán, čo uľahčuje prístup k veciam vnútri boxu bez potreby prejsť na druhú stranu auta.
  4. Bezpečnosť: Zistite, či strešný box je vybavený zámkom, ktorý zabezpečuje veci vnútri boxu pred krádežou a neautorizovaným prístupom.
  5. Odolnosť voči poveternostným podmienkam: Skontrolujte, či strešný box je vyrobený z kvalitných materiálov a má odolnosť voči poveternostným podmienkam, aby udržal veci v suchu a ochránil ich pred dažďom, snehom a prachom.
  6. Inštalácia a skladovanie: Venujte pozornosť tomu, ako sa box inštaluje a skladuje, aby ste mali čo najmenší problém s jeho používaním a uchovávaním.

Skôr než zakúpite strešný box, odporúčam konzultovať s miestnym predajcom automobilových doplnkov alebo výrobcom, aby ste si vybrali správny model, ktorý bude najlepšie vyhovovať vášmu modelu Opel Astra a vašim potrebám pre prepravu vecí na streche vozidla.