Prečo je vlhkosť zlá? Dážď a sneh môžu vášmu komínu uškodiť, ak sa doň dostanú. Vlhkosť škodí konštrukcii celého komínového systému a v spojení s určitými druhmi sadzí môže ešte viac poškodzovať vnútornú štruktúru vložky komína. Mráz, topiaci sa sneh a dážď obzvlášť ubližujú murovaným komínovým stenám, komínovej hlavici aj komínovej vložke. Opakované zamŕzanie a rozmrazovanie počas zimných mesiacov môže viesť k prasklinám, ktorých oprava je nákladná. Najlepšou prevenciou spomenutých problémov je zamedziť vnikaniu prebytočnej vlhkosti do komína, predovšetkým odklonenie vlhkosti preč od komína. Na tento účel slúžia komínové hlavice a odporúča sa aj zateplenie komína v nadstrešnej časti.

ČO JE TO KOMÍNOVÁ HLAVICA A NA ČO SLÚŽI

Komínová hlavica sa kupuje podľa veľkosti priemeru komínového prieduchu a je dôležitou súčasťou komína. Je to vlastne kovový kryt komínového prieduchu a jeho účelom je chrániť komín pred vnikaním dažďa, sutín, prípadne zvierat. Montuje sa na vrchol komínového prieduchu a je dôležité kúpiť takú hlavicu, ktorá svojimi rozmermi presne zodpovedá vášmu komínu a je vyrobená z odolného materiálu.

MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI

Na kvalite, vyhotovení a materiáli komínovej hlavice veľmi záleží. Každý materiál má svoje prednosti, poďme sa na ne pozrieť:

  • Pozinkovaná oceľ – je najlacnejšia, rýchlo však začne hrdzavieť a musí sa vymeniť. Z tohto dôvodu sa veľmi neodporúča.
  • Hliník – nehrdzavie, ale na tento účel je príliš mäkký. Z praktického hľadiska nie je dobrou voľbou.
  • Nerezová oceľ – je pevná, drahšia ako pozinkovaná oceľ, ale vydrží prakticky navždy. Nerez je rozumná voľba a oplatí sa.
  • Meď – meď je vysoko kvalitná, čo sa výrazne odráža aj na cene.

ESTETIKA

Pri nákupe komínovej hlavice je dôležitá aj estetická stránka. Ako by mala vyzerať? Najobľúbenejšie sú nerezové, výnimkou však nie sú ani farbené, ktoré korešpondujú s farbou celého domu. Majte však na pamäti aj ďalšie vlastnosti komínovej hlavice. Ekonomicky najvýhodnejšia je kúpa kvalitnej hlavice. Ak ju kupujete s rozumom a nainštalujete ju správne, bude vám dlho a spoľahlivo slúžiť, za čo sa vám poďakuje nielen celý komínový systém, ale aj vykurovacie teleso (krb, kachle, pec…).

HLAVICE A STRIEŠKY

Meidingerova hlavica prekrýva komínový prieduch a zamedzuje prieniku poveternostnej vlhkosti do komína. Svojím tvarom dokonca podporuje ťah komína. Ďalšou možnosťou ochrany pred dažďom je Napoleonova strieška. Na ukončenie komína existujú aj komínové nástavce, ktoré tiež bránia vnikaniu vody do komína, alebo sa používajú ak je potrebné navýšiť účinnú výšku komína a zlepšiť tak jeho ťah.

 

 

Facebook Comments

Post a comment