V marci nastane pre motoristov čas, kedy vymenia zimné pneumatiky za letné. Pre mnohých bude výmena prekvapením, pretože zistia, že pneumatiky sa počas skladovania zničili. Deformácie a pukliny na pneumatikách môžu vzniknúť z rôznych príčin. Vďaka správnemu skladovaniu predídete skráteniu životnosti pneumatík.

Letné i zimné pneumatiky sa skladujú rovnako

Rozdiely v skladovaní s ohľadom na sezónnosť pneumatík neexistujú. Letné i zimné pneumatiky sa skladujú rovnakým spôsobom. Pred uskladnením pneumatiky očistite a vizuálne skontrolujte celý povrch. Drobné kamienky v drážkach po niekoľkomesačnom tlaku môžu spôsobiť trhlinu v dezéne. Pneumatiky nechajte vyschnúť a môžete ich uskladniť.

Tmavé, suché miesto s primeranou teplotou

Pneumatiky Kormoran či iné značky pneumatík sa snažte uskladniť na suchom a tmavom mieste s primeranou teplotou. Čo to znamená? Balkóny, terasy alebo dokonca záhrada nie sú pre pneumatiky vhodným miesto na uskladnenie. Pneumatikám totiž škodí vlhkosť, slnečné žiarenie a tiež príliš vysoké alebo nízke teploty. Ideálna teplota pre uskladnenie pneumatík je 15 stupňov. Uvedené podmienky na skladovanie sú vhodné aj pre strešný box. Box mimo jeho využívania nenechávajte na streche. Vyhnete sa minimálne vyššej spotrebe vozidla.

Na seba alebo vedľa seba? Záleží od diskov

Poloha uskladnených pneumatík závisí od toho, či sú na diskoch, alebo bez diskov. Pneumatiky na diskoch môžete zavesiť na háky na stenu. Druhou možnosťou je ich uložiť jednu na druhú. Pneumatiky bez diskov sa ukladajú jedna vedľa druhej. V oboch prípadoch si na pneumatiky občas spomeňte a pretočte ich, aby sa nekumuloval tlak len na jednom mieste.

Na poškodených pneumatikách nejazdite

Vplyvom nesprávneho tlaku v pneumatikách, šialenou jazdou, parkovaním na obrubníku, alebo kvôli nesprávnemu skladovaniu sa pneumatiky poškodia. Na poškodených pneumatikách nikdy nejazdite. Drobná deformácia alebo vydutie môže zapríčiniť defekt. Poškodené pneumatiky dobre netesnia, čo spozorujete na zvýšenej spotrebe. Pneumatiky, ktoré nie sú v top stave zapríčiňujú horšiu ovládateľnosť vozidla.