Pobyt v horách má neuveriteľne veľa priaznivých účinkov na psychický a fyzický stav. Turistika je bezpečný a finančne nenáročný šport vhodný pre všetky vekové kategórie. Miera bezpečnosti tohto športu značne závisí od toho, čo si do hôr obujete. Bez turistickej obuvi vám v horách hrozia nasledujúce riziká.

Odreniny a drobné poranenia kože

Turistická obuv, hlavne tá vyrobená z kože, je pevná a odolná voči pretrhnutiu. Znamená to, že vám nehrozia drobné poranenia kože v okolí chodidla spôsobené vetvičkami. Nebezpečnejšie sú poranenia, ktoré môžu spôsobiť ostré skaly. Rozrezané chodidlo ďaleko od civilizácie končí privolaním záchrannej služby. Turistické topánky majú podošvu vyrobenú z viacerých vrstiev, čo je zárukou, že ostrie kameňa neprenikne k pokožke chodidla.

Vyvrtnutia členkov a únava

Bez opory členkov môže prísť k vyvrtnutiu a rôznym výronom. Vyvrtnutý členok na vrchole je pohromou. Ak nemáte po ruke pomoc, celkom iste skončíte v rukách záchranárov. Vedeli ste, že výjazd záchrannej služby nie je súčasťou poistenie? V prípade, že ste neuzavreli komerčné poistenie do hôr, vyjde vás drobné vyvrtnutie členka veľmi draho. Pánska a dámska turistická obuv vyššieho strihu poskytuje členkom dostatočnú oporu. Túto oporu nepotrebujú len členky, ale tiež vaše nohy. Pri stúpaní sa stáva, že únava nôh zabráni pokračovať v túre.

Otlaky a pomliaždeniny

Menej nebezpečné, ale o to viac nepríjemné sú poranenia kože v dôsledku oderu od topánky. Kožené i textilné turistické topánky sa rýchlo prispôsobia tvaru nohy a nikde neoderú. Otlaky na pätách nie sú príjemné. Ale čo pomliaždeniny? Dokonca aj toto vám hrozí, ak si do hôr neobujete flexibilné turistické topánky. Pri stúpaní budú trpieť päty a pri zostupe prsty. Niekedy sa prsty pri prudkom zostupe tak otlačia, že ide o stav podobný pomliaždeninám.

Pošmyknutie a pády

Drobné pošmyknutie na okraji turistického chodníka alebo v prudkom kopci vedie k nebezpečnému pádu. Šmyknúť sa na mokrom lístí a orosenej skale je možné aj pri najväčšej opatrnosti. Turistická obuv má podošvu skonštruovanú tak, aby zo stredu odvádzala vodu a po okrajoch priľnula k povrchu. Viac vrstiev podošvy je kľúčových z hľadiska komfortu chodidla. Vrstvenie znižuje dopad otrasov na kĺbový aparát.