Ste v druhom ročníku na vysokej škole a práve ste si vybrali tému svojej záverečnej práce? Ako budúci bakalári máte necelý rok, aby ste svoju tému napísali. Keďže bakalárska práca je vlastne len jednoduchým kompilátom iných myšlienok, môže sa zdať, že ide o dostatok času. Prečo sa však tejto práce nezbaviť ešte skôr, než začne zimný semester?

3 mesiace na prípravu

Nechce sa vám brigádovať a mamahotel stále funguje? V tom prípade máte skvelé tri mesiace na parties, dovolenky a leňošenie. Čo tak však hodinku denne venovať písaniu bakalárskej práce? Za 90 hodín dokážete napísať relatívne slušnú prácu, s ktorou obstojíte pred každou komisiou.

Knižnice sú prázdne

Ak potrebujete k písaniu bakalárskej alebo diplomovej práce údaje z kníh z univerzitnej alebo katedrálnej knižnice, leto je ideálny čas. Väčšina študentov z iných mieste je na leto u rodičov a tí ostatní na nejakú bakalárku alebo diplomovku ani len nepomyslia. V knižnici môžete nájsť maximálne tak svedomitých doktorandov, ktorí sa pripravujú na svoju rigoróznu prácu.

Ako odkomunikovať hotovú prácu?

Vezmime do úvahy hypotetický scenár, že ste celú prácu napísali cez leto. Gratulujeme. Máte celý posledný bakalárky ročník na to, aby ste sa venovali zápočtom, semestrálkam, príprave na skúšky a iným povinnostiam. Bakalársku prácu môžete vypustiť z hlavy. Nemôžete sa však nikde priznať, že ste ju sfušovali za leto, keďže vám budú prízvukovať, že takúto prácu musíte vypracovávať počas celého roka. Na semináre k písaniu záverečnej práce si teda pripravte vždy novú, akože čerstvo vypracovanú časť bakalárskej práce a ukážte, ako ste od minulého týždňa pokročili. Podobne to môže byť aj s konzultáciami jednotlivých bodov. Pokojne sa tvárte, že ste sa na nejakej časti zasekli. Školiteľ vám navrhne riešenie, no o týždeň prídete s vypracovaným problémom, ktorý ste nakoniec vyriešili aj tak po svojom. Za vlastné postupy a iniciatívu vás na vysokej škole nikto buzerovať nebude.