Pravidlá používania svetlometov a smerových či parkovacích svetiel pozná každý šofér. Ale ako je to s výstražnými svetlami? Viete, za akých podmienok je možné ich zapnúť? V prípade, že výstražné svetlá zapnete mimo zákonom povolených situácií, hrozí vám pokuta. Pripomeňme si pravidlá používania týchto svetiel počas prevádzky automobilu.

Kedy výstražné svetlá nepoužívať

Niektorí motoristi používajú výstražné svetlá denne alebo dokonca niekoľkokrát za deň. Často zachádzajú aj do extrémov, kedy zapnú na aute doinštalované majákypredátory. Tieto dodatočne nainštalované svetelné pomôcky sú síce povolené a homologizované na cestnú premávku, ale neslúžia podobne ako výstražné svetlá na bežné využívanie.

Výstražné svetlá nepoužívajte ako upozornenie na to, že ste zastavili na mieste, kde nie je povolené stáť. To, že ste zapli výstražné svetlá neznamená povolenie zastaviť na danom mieste. Neoprávňuje vás k tomu ani situácia, kedy sú všetky parkovacie miesta v okolí obsadené. Musíte skrátka nájsť parkovanie inde a dopriať si zdraviu prospešnú prechádzku. Drzosť šoférov však býva niekedy vskutku obrovská a auto so zapnutými výstražnými svetlami nechajú na zákaze stáť nie minúty, ale aj hodiny.

Výstražné svetlá neslúžia ani ako poďakovanie za slušnosť iných motoristov. Nemali by ste ich zapnúť, keď chcete vyjadriť vďaku alebo spolupatričnosť. Všetky takéto svetelné prejavy, vrátane blikania ako upozornenie na policajnú hliadku, sú zakázané.

Kedy výstražné svetlá používať

Výstražné svetlá alebo dodatočne nainštalovaná led rampa na auto je určená na použitie, kedy sa počas cestnej premávky stanú nečakané a život ohrozujúce situácie. V týchto situáciách smiete použiť nielen svetlá, ale tiež klaksón, ktorý šoféri veľmi radi používajú takmer všade a každý deň.

Výstražnými svetlami vlastne upozorňujete ostatných účastníkov cestnej premávky na to, že majú znížiť rýchlosť alebo na situáciu, ktorá by mohla spôsobiť kolíziu. Znamená to, že výstražné svetlá zapnete na diaľnici, kde sa zaseknete kvôli kolóne či havárii. Šoféri za vami vedia, že majú spomaliť. Vždy bliká posledné auto v kolóne. Zákon doslova hovorí o tom, že výstražné svetlá je povolené použiť len na nevyhnutný čas.

Zhrnutie: Použitie výstražných svetiel v iných ako zákonom povolených situáciách sa považuje za priestupok. Ten je pokutovaný podľa danej situácie a podľa taríf platných pokút.