Vyberáte darček pre svoju polovičku alebo chcete potešiť svoje krstniatko peknými zlatými náušnicami? Tak či onak je dôležité vyberať naozaj dôkladne, zvážiť nielen materiál, z ktorého je šperk zhotovený, ale aj iné podstatné okolnosti, ako sú trebárs osobné preferencie obdarovaného.
Ak sa nebojíte noviniek, možno sa od tradičných kovov na čele so zlatom prikloníte aj k čoraz obľúbenejšej platine, no možno ani nie…
Prečo zlato?
Zlato si stále drží svoje prvenstvo. Nesporne aj pre jeho kvalitu a tvrdosť, hodí sa ako na každodenné nosenie, tak i na vzácne príležitosti. Preto i obrúčky sú, napriek novým trendom, stále najčastejšie práve zlaté. Jediné, v čom sme ochotní zariskovať, je odtieň zlata, čo sa však iných kovov týka, tu sme naďalej pomerne konzervatívni. Okrem farby zlata si je však dobré všímať aj o koľkokarátové zlato sa jedná. Karátmi sa totiž vyjadruje podiel zlata v kove, a teda čím vyšší je počet karátov, tým nižší je obsah nezlatých prímesí, čím hodnota šperku stúpa.
Pre zlato sa používa značka “kt”, ktorá označuje podiel zlata v kove (celok sa delí na 24 dielov). Čisté zlato má plný počet karátov (tedy 24 kt), no takéto zlato je príliš mäkké na to, aby sme ho bežne nosili. Preto sa k nemu primiešavajú zliatiny iných kovov.
Najčastejšie sa stretneme s:
- 9 – karátové zlato – najlacnejšia forma zlata s obsahom 37,5 % čistého zlata, šperky z tohto kovu je o čosi ťažšie ohnúť, zároveň sú však pružnejšie ako kovy s vyšším obsahom zlata
- 14 – karátové zlato – obsah zlata je 58,5 %, ide o najčastejšiu, tzv. „klasickú“ formu zlata, ktorá je zlatou strednou cestou pre väčšinu z nás, či už sa to týka obrúčiek alebo iných zlatých šperkov
- 18 – karátové zlato – ide o najdrahšiu formu zlata s obsahom 75 % čistého zlata, ktorá je ideálnou voľbou pre všetkých náročných, vo všeobecnosti však platí, že je skutočne najodolnejšie
Farba zlata
Najpopulárnejšou farbou zlata stále ostáva zlato žlté, i keď mu v posledných rokoch šliape na päty zlato biele aj ružové, prípadne kombinácie týchto odtieňov.
Karátové vlastnosti zlata platia rovnako pre všetky jeho farby. Rozdiel medzi jednotlivými farbami zlata je iba v tom, čo sa k čistému zlatu primieša ako prímes. Od tejto prímesi potom závisia aj vlastnosti výsledného kovu.
- žlté zlato sa vyrába primiešaním kovov ako meď či zinok, ktoré garantujú farebnú stálosť šperku
- ružové zlato vzniká prevažne primiešaním medi, ktorá dodáva šperku červenkastý nádych
- biele zlato sa zasa vyrába zmiešaním čistého zlata a kovov ako striebro či paládium, v niektorých krajinách sa na jeho výrobu používa i nikel, ten je však vo väčšine štátov zakázaný, niekedy sa šperky z bieleho zlata zvyknú potiahnuť aj ródiom, ktoré dodáva šperkom ešte svetlejší nádych
Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli a uľahčili náročné rozhodovanie, akým výber zlatého šperku nesporne je.
Facebook Comments