Aj napriek tomu, že si to možno mnohí vodiči ešte ani len neuvedomujú, čas prezutia letných pneumatík za zimné sa nenávratne blíži. Pokiaľ ide o zimné pneu, existuje rozšírený názor o tom, ako by sme sa mali chovať vo chvíli, keď napadne prvý sneh. Zimné prezutie totiž neslúži len k tomu, aby sme zvýšili bezpečnosť na cestách, a teda na zasneženej vozovke. Prezutie určené vyslovene na rôznorodé výkyvy počasia akými sú sneženie, mrholenie či poľadovica prispieva k zvýšenej priliehavosti k povrchu vozovky, čím dochádza k plynulej a komfortnej jazde.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami

Letné pneumatiky sú konštruované tak, aby bola zaistená odolnosť proti pôsobeniu vysokých teplôt, nízka spotreba, ale i pokojná jazda. Pokiaľ teplota klesá, guma, ktorá je využívaná na ich výrobu tvrdne a systém dezénových drážok prestáva fungovať. Práve v tejto chvíli je na čase zakúpiť nové zimné pneumatiky, kedy dochádza k dokonalej priliehavosti automobilu s vozovkou. Vďaka prepracovanému systému drážok sa zároveň lepšie odvádza voda a sneh, a to bez ohľadu na to, aká je teplota vzduchu. Avšak, i kvalitné najlacnejšie pneumatiky určené na zimnú prevádzku môžu byť hlasitejšie, no okrem toho môže ukazovateľ paliva hlásiť o niečo vyššie hodnoty. Žiaľ, tomuto nezabráni ani ten najlepší výrobca pneumatík, čiže s týmto faktom je nutné zmieriť sa.

Pozor na živnosť pneumatík!

Že sú vaše pneumatiky stále v top stave? Výborne! Avšak netreba zabúdať, že aj pneumatiky majú svoju životnosť. Ich materiál sa totiž postupom času opotrebúva, obzvlášť ak patríte medzi aktívnych vodičov, treba počítať s tým, že ich budete meniť raz za tri až štyri roky. Hliníkové disky môžu výrazne prispieť k zvýšeniu ich životnosti a celkovej bezpečnosti na cestách, ktorá by mala byť alfou a omegou pre každého z vás.