Je lepšia plechová krytina alebo rokmi overené pálené škridle? Čo všetko je treba pri výbere strešnej krytiny brať do úvahy, na čo sa zamerať a podľa čoho vyberať?

Okrem iného nie je jedno, či ide o strechu šikmú alebo rovnú. Na akú strechu sa teda hodí aká škridla?

Krytina na šikmých strechách

Pri výbere vhodnej strešnej krytiny berte rozhodne ohľad na to, či bývate v horách alebo v nížine. Každá krytina totiž reaguje inak na rôzne klimatické podmienky. Čo však zohľadňujte ešte viac, je typ strechy, na ktorú škridlu vyberáte.

Na šikmé strechy sa odporúča siahnuť po kvalitných keramických krytinách, ku ktorým je alternatívou aj odolná betónová škridla.

Najväčšími prednosťami keramických krytín sú prírodné materiály, z ktorých sú vyrobené. Len voda s hlinou, ktoré pôsobnením silného ohňa stvrdnú a je z nich vysoko odolný, naviac priedušný stavebný materiál. Veľkým plusom je i šetrnosť týchto škridiel k životnému prostrediu.

Betónové škridly zasa disponujú vysokou hustotou, vďaka čomu sú veľmi pevné. Sú aj mrazuvzdorné, čo súvisí s ich nízkou nasiakavosťou. O tom, že oba typy vyššie spomenutých škridiel majú veľkú životnosť, snáď netreba nikoho veľmi presviedčať. Životnosť keramických a betónových škridiel je totiž overená rokmi a skúsenosťami našich predkov, pre ktorých bola klasická pálená škridla celkom bežnou a zvyčajne aj jedinou voľbou, nad ktorou vôbec uvažovali. V súčasnosti zvyknú výrobcovia pálených keramických či betónových krytín udávať ich životnosť na 50 až 100 rokov.

Škridla vhodná na ploché strechy

A pre akú strešnú krytinu sa rozhodnúť v prípade, že máte strechu plochú? Skúsenosti iných nám napovedajú, že najistejšou voľbou budú zrejme asfaltové pásy, pravdaže inovované a modifikované, prípadne strešné mPVC fólie.

Strešné mPVC fólie sú ideálnym riešením na tento typ strechy z viacerých dôvodov. Jednak sa jednoducho a rýchlo kladú, no majú aj nižšiu hmotnosť než klasické škridle, ktoré sú zasa ale odolnejšie, vďaka čomu takmer vôbec nezaťažujú nosnú konštrukciu.

Na ploché strechy sa hodia aj modifikované asfaltované pásy, ktoré sa zvyčajne aplikujú v dvoch vrstvách. Strecha z modifikovaných asfaltovaných pásov má v porovnaní so strechou z mPVC fólie podstatne vyššiu mechanickú odolnosť, odpadáva tu nutnosť priťažovať ju ďalšími vrstvami a má aj dlhšiu životnosť.

Snáď sa rozhodnete správne a zvolíte si krytinu, ktorá bude Vám i Vašej streche najviac vyhovovať.

 

 

Facebook Comments

Post a comment